środa, 16 listopada 2016

VI Salon Ciekawej Książki w Łodzi


VI Salon Ciekawej Książki odbędzie się w dniach 18 - 20 listopada 2016r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282). 


Godziny zwiedzania:
18 listopada (piątek) - 10:00 - 18:00
19 listopada (sobota) - 10:00 - 18:00
20 listopada (niedziela) - 10:00 - 17:00




Już w najbliższy weekend odbędzie się VI. edycja Salonu Ciekawej Książki. Miałam okazję być na każdej z nich i widzę, jak z roku na rok, łódzkie targi książki stają się coraz atrakcyjniejsze! 

Oprócz wydawnictw, które już mieliśmy okazję zobaczyć, pojawią się po raz pierwszy m.in: Wydawnictwo Literackie, Grupa Foksal (Buchmann, Wilga, W.A.B.), Czytelnik, MUZA, LTW, Copernicus Center Press, In Rock Music Press i inni. 
Pełną listę wystawców znajdziecie: TUTAJ

Salon Ciekawej Książki to także spotkania z wyjątkowymi autorami. Nie ukrywam, że w tym roku najbardziej czekam na Katarzynę Puzyńską, która idzie jak burza z kolejnymi tomami serii o Lipowie. Będzie okazja na rozmowę również z takimi osobami, jak: Joanna Opiat-Bojarska, Karolina Oponowicz, Sylwia Chutnik, Joanna Fabicka, Marek Krajewski, Vincent. V. Severski, Adam Wajrak, Tomasz Sekielski, Wojciech Malajkat, Grzegorz Kalinowski, Arkady Paweł Fiedler, Grzegorz Kasdepke, Mariusz Ziomecki i Robert Drózd (Świat Czytników).
Pełna lista potkań autorskich znajduje się: TUTAJ



Ale to jeszcze nie wszystko, organizatorzy przygotowali szereg akcji, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie:

"Salon Ciekawej Książki to również bogata oferta imprez towarzyszących. W programie znajdują się warsztaty edukacyjno-plastyczne przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej. Ich ideą jest rozwijanie zamiłowania do książek i czytania. W bieżącym roku tematyka warsztatów najczęściej dotyczy twórczości Henryka Sienkiewicza. Wynika to z ogłoszenia przez Sejm RP roku 2016 Rokiem Sienkiewicza. Zajęcia przygotowane zostały przez wojewódzkie i miejskie biblioteki publiczne. Z kolei, Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych (Polska Sekcja IBBY) poprowadzi warsztaty z magazynem dla dzieci „Świerszczyk”. Będą to zajęcia pt. „Przyjdź i zrób swój numer Świerszczyka” oraz warsztaty z książką pt. „Kawalerka” (w ramach projektu Mała Warszawa czyta). Podczas Salonu odbędzie się uroczystość 15-lecia debiutu książkowego Grzegorza Kasdepke, autora książki pt. „Kacperiada”. Na jej podstawie zrealizowano serial telewizyjny dla dzieci. Z myślą o młodzieży starszej, przygotowane są warsztaty pt. „Kulisy pracy dziennikarza i pisarza”, które poprowadzi Tomasz Sekielski. Publicysta opowie m.in.: „o fikcji, prawdzie, kulisach pracy reportera i pisarza, co i dlaczego staje się w dzisiejszym świecie tzw. newsem”. Michał Zawadka, trener motywacyjny poprowadzi natomiast warsztaty dla młodzieży pt. „Chcę być kimś, czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”.

Coraz większą rzeszę miłośników znajdują książki dostępne w formie elektronicznej, czyli popularne e-booki. Warto edukować czytelników o tym, jaki czytnik wybrać, jak zacząć czytać e-booki oraz gdzie szukać nowości i promocji na wydawnictwa w formie elektronicznej. Spotkanie pt. „Wprowadzenie do e-czytania” poprowadzi Robert Drózd, autor bloga Świat Czytników. Podczas Salonu będzie można wziąć udział również w spotkaniu poświęconemu trendom w sztuce komiksu pt. „Najnowsze trendy w sztuce komiksu, na przykładzie publikacji polskojęzycznych". Poprowadzi je Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz popkultury. Wydawca komiksu i literatury fantastycznej. 

Podczas VI Salonu Ciekawej Książki powstanie również strefa gier planszowych. Poprowadzi ją Stowarzyszenie Miłośników ERpegów i Fantastyki – organizator m.in. „Łódzkiego Portu Gier”. Na entuzjastów „planszówek” czeka wiele atrakcji, a wśród dostępnych gier znajdzie się wiele nowości. Połączeniem zamiłowania do literatury oraz dobrej zabawy będzie GRA MIEJSKA inspirowana najnowszym kryminałem autorstwa Katarzyny Bondy pt. „Lampiony”. Zadania, przed realizacją których staną uczestnicy gry, będą ulokowane w miejscach, w których toczy się akcja książki. Zabawę przygotowuje i poprowadzi firma ACORA EVENTS.

Salon Ciekawej Książki będzie również okazją do sprawdzenia znajomości języka polskiego. W sobotę (19 listopada) zostanie zorganizowane dyktando. Sprawdzian z języka polskiego jest finałem tegorocznej edycji "Pulsu Języka", który tradycyjnie wiąże się z wielkim konkursem ortograficznym. W dyktandzie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba. Pula nagród wynosi 1 000 zł. Przewidziane są także nagrody książkowe. Organizatorem spotkania jest Dom Literatury w Łodzi."



Szczegółowy program targów znajdziecie: TUTAJ





Dodatkowo możemy pobrać aplikację na telefon dzięki której mamy:


- możliwość wygodnego sprawdzenia programu SCK w każdej chwili,
- dostęp do listy wystawców i możliwość łatwego, alfabetycznego wyszukiwania,
- możliwość wyszukiwania wystawców po liście kategorii oraz 
- interaktywna nawigacja do stoisk
- bezpośredni kontakt z wystawcami przed, podczas oraz po ukończonych targach, dzięki funkcji wysyłania wiadomości z aplikacji.


Aplikacja jest dostępna w Sklepach Google Play oraz App Store. 


DO ZOBACZENIA NA TARGACH! :)

niedziela, 6 listopada 2016

"Dobra matka" Małgorzata Rogala



Opis:

Czy wiesz, co może się stać, gdy nie pilnujesz swojej prywatności?
W Lesie Kabackim zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka kilkuletniej dziewczynki. Niedługo po tym w podobnych okolicznościach ginie druga kobieta – także matka. Obie ofiary nieustannie dzieliły się prywatnością swoją i swoich dzieci. Tuż przed śmiercią każda z nich otrzymała tajemniczą wiadomość o treści „bądź dobrą matką”.
Policjanci Agata Górska i Sławek Tomczyk prowadzą skomplikowane i wielowątkowe śledztwo, podczas którego odkrywają wiele brudnych tajemnic sprzed lat. Poza schwytaniem seryjnego mordercy starsza aspirant Agata Górska będzie musiała zmierzyć się także ze swoją przeszłością…
Intrygujący i niezwykle wciągający kryminał, od którego trudno się oderwać.
(źródło: wydawca)




Wielokrotnie podkreślałam, że mamy świetnych polskich autorów kryminałów. Każde kolejne odkrycie, tylko mnie utwierdza w tym przekonaniu. Jak możecie się łatwo domyślić, pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali uważam za wyjątkowo udane. 
Czym wyróżnia się ta powieść na tle innych kryminałów? Mamy tu zbrodnię, śledztwo i rozwiązywanie zagadki, ale także bardzo ważny wątek społeczny. Życie bohaterów zostało opisane równie ciekawie, co sprawa kryminalna. Autorka poruszyła istotną kwestię, która co jakiś czas zostaje podjęta w mediach, jednak w literaturze nie została jeszcze wyeksploatowana. Sprawa dotyczy publikacji zdjęć dzieci na portalach społecznościowych. Rodzice uwielbiają chwalić się swoimi pociechami. Nie ma w tym nic złego, o ile zachowamy zdrowy rozsądek i zdamy sobie sprawę z zagrożeń płynących z takich działań. Są osoby, które nie upubliczniły ani jednego zdjęcia dziecka, ale i takie, które robią to nawet kilka razy dziennie. Niestety, w internecie nic nie ginie, musimy być świadomi tego, że na fotografie trafią niepowołane osoby. Tak właśnie było w przypadku głównych bohaterek. Kto i dlaczego postanowił je za to ukarać, na te pytania nie uzyskamy szybko odpowiedzi. Autorka bowiem tak sprytnie poprowadziła akcję, że nawet najwięksi fani kryminałów będą musieli dobrze pogłówkować! To ogromna zaleta powieści. Do samego końca nie byłam pewna kto jest winny. Po drodze moje typy wciąż się zmieniały - jednym słowem, dałam się wodzić za nos. 
Chciałabym jeszcze odnieść się ogólnie do zakończeń w powieściach kryminalnych. Po pierwsze nie lubię kiedy morderca prawie w ogóle nie pojawia się w książce. Nie mamy wtedy okazji żeby wzbudzić w sobie jakiekolwiek uczucia w stosunku do jego postaci. Kiedy na końcu okazuje się, że to właśnie on jest winny, nie robi to na nas specjalnego wrażenia. Częściej obstawiamy bohaterów pierwszoplanowych niż tych, którzy pojawiają się sporadycznie lub praktycznie w ogóle. Na szczęście stosunkowo rzadko spotykam się z takim zabiegiem. Nie lubię również kiedy morderca ujawnia się zbyt szybko. Chyba, że to celowy zabieg, aby na przykład poznać jego punkt widzenia. Tutaj podciągnąć muszę niestety także te powieści, w których sami odgadujemy kto zabija. Jeśli stanie się to zbyt szybko, to albo jesteśmy w tym dobrzy i minęliśmy się z powołaniem, albo autor nie bardzo się starał przy tworzeniu całej intrygi.
Autorka "Dobrej matki" trzyma nas w niepewności do samego końca! Naprawdę trudno zgadnąć kto zabija i jaki ma motyw. W tej kwestii absolutnie do niczego nie można się przyczepić. Sporo takich mocnych stron odnajdziemy w powieści. Przede wszystkim czyta się ją bardzo dobrze. Akcja cały czas posuwa się płynnie do przodu, nie ma przestojów, wciąż coś się dzieje. Naprawdę trudno się oderwać! Kolejną mocną stroną są bohaterowie. Realistyczni, którzy tak jak my mają swoje słabości. Nie da się ich nie polubić, są naprawdę sympatyczni. Również psychologia postaci jest na najwyższym poziomie.
Nie znam się na prowadzeniu śledztwa, swoją wiedzę czerpię jedynie z kryminałów, jednak zwróciłam uwagę, że tutaj wszystko wydaje się wyjątkowo realistyczne. Policjanci powoli, krok po kroku, odkrywają kolejne wskazówki. Nie wpadają nagle w cudowny sposób na rozwiązanie, ale spędzają kolejne godziny na mozolnej pracy, aby dotrzeć do prawdy. W celu znalezienia winnego zostawiają wszystko, wraz z życiem prywatnym. Mam nadzieję, że w rzeczywistości policjanci są równie ambitni...
Podczas lektury miałam nieodparte wrażenie, że coś ważnego ominęłam. Zastanawiały mnie wtrącenia, których nijak nie mogłam dopasować do fabuły. Okazało się, że miałam rację. "Dobra matka" to druga część cyklu, czego wcześniej nie sprawdziłam. Nie przeszkadza to w żaden sposób w odbiorze, spokojnie można od niej zacząć. Niemniej zamierzam jak najszybciej zabrać się za "Zapłatę". Teraz jestem spokojna, książki Małgorzaty Rogali można brać w ciemno!
Na sam koniec zostawiłam coś, co mnie wyjątkowo zirytowało w powieści, a mianowicie jej zakończenie! Coś takiego powinno być karalne... Zanim pojawi się kolejna część, zdążę zapomnieć co wydarzyło się w finałowej scenie "Dobrej matki". To niestety częsty zabieg, który stosują ostatnio pisarze. Rozumiem, że z jednej strony ma on zachęcić do kupna kontynuacji, ale mnie osobiście wyjątkowo irytuje... Nie ujmuje to oczywiście całości, ale pozostawia lekki niesmak. Mimo wszystko, jestem pewna, że kolejna książka trafi na moją półkę od razu po premierze. Takich twórców trzeba promować, bo udowadniają oni, że polscy pisarze są piekielnie zdolni i w niczym nie ustępują promowanym kolegom z innych krajów.

Ocena: 5/6

Dane techniczne:
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 15 czerwca 2016
Liczba stron: 351
Oprawa: miękka